Konsolidacja kredytów pozwala przede wszystkim zamienić (połączyć w jeden, skonsolidować) wiele różnych zobowiązań w jeden kredyt z mniejszą ratą. To z pewnością dużo korzystniejsze, niż regulowanie wielu różnych zobowiązań z dużo większą łączną kwotę rat kredytowych.
Korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ mniejsza jest rata po konsolidacji, ale droższe rozwiązanie, ponieważ poza pożyczonym
Nie oznacza oczywiście, że można skonsolidować wszystkie zobowiązania i z wszystkich banków.
Niejednokrotnie banki ustalają warunki konsolidacji, a także określają jakie zobowiązania można połączyć, w jakiej liczbie, minimalną i maksymalną kwotę konsolidacji, a nawet przy promocyjnych propozycjach wykluczają produkty kredytowe z własnego banku.
Ostatecznie przedstawiona oferta kredytowa zależy oczywiście od banku, ale również i od oceny kredytowej, którą uzyskamy, która obejmuje zdolność i wiarygodność kredytową.
Konsolidacja kredytów najczęściej obejmuje kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty ratalne, zadłużenia i limity na kartach kredytowych i w rachunkach ROR, kredyty i pożyczki konsolidacyjne (kredyty konsolidacyjne hipoteczne). Pożyczki niebankowe nie podlegają konsolidacji, ale można je spłacić np. z dodatkowej gotówki uzyskanej z kredytem konsolidacyjnym.