Zadłużenie jest problemem i może być źródłem poważnych problemów. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy wysokość regulowanych miesięcznych rat w znaczący sposób obciąża domowe finanse.
1. Przede wszystkim należy na bieżąco sprawdzać stan finansów, aby uniknąć sytuacji nadmiernego zadłużenia.
2. Unikaj kupowania niepotrzebnych rzeczy. Zakupy w sklepie rób zawsze z "klapkami na oczach", z przygotowaną wcześniej listą zakupów.
3. Większe i droższe zakupy kupuj taniej, porównując wcześniej oferty. W tym celu możesz skorzystać z porównywarek internetowych.
4. Stwórz bilans wydatków i dochodów. Zapisuj przychody i wydatki z podziałem na kategorie, np. mieszkanie, media, telefon, wydatki na jedzenie, transport, itp. W pierwszej kolejności płać najważniejsze i stałe zobowiązania (czynsz, media, telefon, raty kredytów i pożyczek).
Przeczytaj również na blogu: Kredyt gotówkowy - sztuka dobrego wyboru.
5. Oszczędzaj. Nie tylko odkładaj miesięcznie określona kwotę, ale także poszukaj oszczędności w domu i w życiu codziennym.
6. Jeżeli brakuje pieniędzy, nie szukaj finansowania w firmach pożyczkowych, ale poszukaj dodatkowej (tymczasowej) pracy.
7. Z kart i debetów w rachunkach korzystaj rozsądnie. Nie traktuj ich jako źródła finansowania zakupów, ale jako zabezpieczenie pilnych i niespodziewanych wydatków. Zadłużenie reguluj zawsze na bieżąco i w terminie. Nie zaciągaj nowego kredytu, jeżeli nie spłaciłeś poprzedniego.
8. Pożyczaj rozsądnie. Unikaj firm pożyczkowych i zanim zdecydujesz się na konkretny bank, porównaj oferty kredytowe, aby wybrać korzystniejsze rozwiązanie.
9. Zastanów się nad skonsolidowanie kredytów i pożyczek w jeden nowy kredyt konsolidacyjny, aby w ten sposób obniżyć nową ratę i wydatki związane z miesięczną obsługą zadłużenia. Jak znaleźć tani kredyt konsolidacyjny?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.