Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, to skorzystanie z tego produktu kredytowego jest uwarunkowane wystąpieniem pewnych, określonych okoliczności.
W większości wypadków z kredytu konsolidacyjnego korzysta się w przypadku obawy o utratę płynności finansowej, spowodowanej nadmiernym zadłużeniem.
Ale takie konkretne działania powinny zostać podjęte odpowiednio wcześnie. Jeżeli kontakt z bankiem nastąpi kilka lub kilkanaście tygodnie po tym, jak zaprzestaliśmy płacić ratę kredytu, to praktycznie nie ma żadnych szans na skonsolidowanie zobowiązań.
Kontakt z bankiem i złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny musi nastąpić z odpowiednim wyprzedzenie, kiedy jeszcze na bieżąco spłacamy kredyty.
Analiza zdolności kredytowej i historii kredytowej w BIK to podstawowe działania banku, które zadecydują o podjętej decyzji kredytowej.
W przypadku znalezienia się w jakiejkolwiek bazie dłużników (np. KRD) lub jeżeli w raporcie BIK znajdzie się informacja o obecnych lub przeszłych zaległościach w płaceniu rat, to decyzja będzie odmowna.
Dla wielu kredytobiorców możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji jest również czynnikiem, który wpływa na decyzję o skorzystaniu z możliwości konsolidacji kredytów.
Powinniśmy się jednak nad taką możliwością szczególnie zastanowić i unikać sytuacji nadmiernego zadłużenia. Przy dobrej zdolności kredytowej nie powinno być problemu z regulowaniem kredytów, ale jeżeli raty kredytowe stanowią już 40% wynagrodzenia netto, to jest to z pewnością dzwonek alarmowy.
Każde kolejne zobowiązanie może doprowadzić do powstania pętli zadłużenia i dużych kłopotów finansowych. Tym bardziej, że rosną również wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.