środa, 7 lutego 2018

Kredyty i pożyczki. Jaki kredyt lub pożyczkę wybrać

Istnieje wiele rodzajów kredytów. Wiele osób zastanawia się, który kredyt wybrać i dlaczego akurat ten. Poniższy artykuł prezentuje kilka najważniejszych informacji odnośnie kredytów oferowanych na rynku bankowym: kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny, odnawialny, samochodowy, bez BIK (?).

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest kredytem zaciągany na najdłuższy okres czasu. Podstawowym celem takiego kredytu jest spłacanie nieruchomości. W takim kredycie naszym zabezpieczeniem kredytowym jest samo mieszkanie, które kupujemy, lub inne, które już posiadamy.

Kredyt hipoteczny zaciąga się przeważnie na kilkadziesiąt lat, kwota raty i długość okresu spłacania zależy również od zaciąganej kwoty, jak i samej wpłaty własnej.

Kredyt hipoteczny jest najbezpieczniejszy z dostępnych na rynku kredytów.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to pożyczka w formie gotówki. Kredyt taki musimy spłacić w określonym czasie i w określonych ratach. Kredyty gotówkowe mogą być zaciągane w dowolnej kwocie i na dowolny okres czasu - zależy to wyłącznie od naszej zdolności kredytowej.

Banki oferują często swoim stałym klientom możliwość kredytu gotówkowego dostępnego w ciągu nawet kilkunastu minut. W ten sposób mogą oni bardzo szybko zrealizować daną potrzebę bez konieczności długiego stania w kolejce i sprawdzania zdolności kredytowej w różnych instytucjach.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny, to nic innego jak kredyt który uzyskujemy, aby spłacić inne zadłużenia lub zobowiązania względem innych ludzi, firm czy organizacji.

Kredyty takie są nieco tańsze od tradycyjnych, które "zalegają nam w portfelu", jednocześnie rozłożone na dłuższy termin. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest często hipoteka. Wszystkie procedury, jakie musimy załatwić, aby starać się w uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego są takie same, jak w przypadku innych kredytów. Jednym z podstawowych zadań jest przygotowanie dla banku niezbędnych zaświadczeń o wysokości naszych dochodów. Bardzo ważne jest również przygotowanie wszelkich dokumentów związanych z naszą nieruchomością, która będzie zabezpieczeniem kredytu.

Banki udzielające takich kredytów oferują długi okres kredytowania, a także korzystne oprocentowanie roczne nominalne. Inną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest to, że można go wziąć w wybranej przez nas walucie i w trakcie spłacania kredytu zamienić na kredyt złotówkowy, nie ponosząc dodatkowych opłat.

Pożyczka krótkoterminowa oferowana często (ale nie wyłącznie) przez podmioty, które nie są instytucjami bankowymi. Często takie firmy oferują pożyczkę na tzw. "dowód" czyli z minimum formalności.

Niewątpliwym minusem takiej formy kredytowania jest większe oprocentowanie rzeczywiste roczne od takiej samej pożyczki zaciągniętej w banku. Wynika to bezpośrednio z większego ryzyka, jakie podejmują osoby udzielające tej formy pożyczki.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, który jest przeznaczony na zakup pojazdu. Nie musi to być oczywiście koniecznie samochód, ponieważ kredytem samochodowym możemy skredytować zakup, np. przyczepy do samochodu. Zabezpieczeniem kredytu samochodowego z reguły jest zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu, weksel in blanco, cesja z polisy AC, przewłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe. Tego rodzaju zabezpieczenia powodują, że kredyt samochodowy może oferować atrakcyjne oprocentowanie, bardziej aniżeli tradycyjny kredyt konsumpcyjny.

Kredyt odnawialny

Rodzaj kredytu krótkoterminowego udzielanego bezpośrednio w rachunku. Kredytowanie w ROR jest korzystne zarówno dla banku, jak i samego kredytobiorcy gdyż upraszcza czynności banku, jednocześnie umożliwiając kredytowanie w zależności od sytuacji finansowej kredytobiorcy. Oszczędza on również (kredytobiorca) na odsetkach, ponieważ wpływy na rachunek zmniejszają automatycznie jego zadłużenie. Kredyt odnawialny służy do utrzymania bieżącej płynności. Spłata wykorzystanego kredytu następuje w umownym terminie z najbliższych wpływów na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Kredyt bez BIK?

Jest kilkadziesiąt podmiotów pozabankowych oferujących pożyczki bez sprawdzania w Biurze Informacji Kredytowej, niekiedy nawet bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o naszych stałych zarobkach i odcinków świadczących o otrzymywaniu rent i emerytur.

Jest to forma pożyczki zwłaszcza dla osób, które mają złą historię kredytową, spłacają jednocześnie kilka zobowiązań, potrzebują gotówki w jak najkrótszym czasie przy minimum formalności.

Pamiętajmy jednak, że nie ma nic za darmo. Powodem dla jakiego istnieją tzw. pożyczki bez bik jest znacznie wyższe oprocentowanie rzeczywiste roczne oraz mniejsza pewność, że pieniądze w ogóle dostaniemy (zwłaszcza jeżeli musimy wpłacić zaliczkę na pożyczkę).

Przy wyborze kredytu warto skorzystać z porównywarki kredytów, przy pomocy której możemy określić własne parametry kredytu, którego szukamy.

Zaciągając dowolny kredyt, czy to kredyt hipoteczny, czy konsolidacyjny, czy tradycyjny kredyt gotówkowy musimy mieć na uwadze, że celem każdego banku (jak i każdego podmiotu gospodarczego) jest realizacja maksimum zysku, dlatego należy dokładnie porównać poszczególne oferty, przed podjęciem decyzji o zakupie kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.