niedziela, 17 lipca 2022

Stała stopa kredytu czy zmienne oprocentowanie?

Od kilku miesięcy, od kiedy Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić stopy procentowe, mówi się bardzo często o kredytach ze stałą stopą oprocentowania. Jaki kredyt? Ze stałą stopą procentową czy ze zmienną?

stała stopa kredytu czy zmienne oprocentowanie

Jeżeli decydujemy się na kredyt gotówkowy, mieszkaniowy czy konsolidacyjny (dotyczy to również pożyczek) możemy szukać propozycji bankowych z określoną stopą procentową. Obecnie niektóre z banków proponują swoim klientom, którzy spłacają u nich swoje zobowiązania, podpisanie aneksu do umowy i zamianę kredytu ze zmienną stopą oprocentowania na stałą.

Wzrost stóp procentowych w Polsce powoduje, że oprocentowanie zmienne kredytów złotówkach również wzrośnie. Jak tłumaczy ekspert z portalu Moje Finanse – Daniel Ostrowski - oprocentowanie każdego kredytu, składa się z marży i stopy rynkowej. Marża jest stała i stanowi zysk banku, natomiast stopa zmienia się zgodnie z stopami procentowymi ustalanymi przez Radę PP.

W sytuacji kiedy Rada Polityki Pieniężnej NBP podniesie stopy procentowe, to wrośnie rownież oprocentowanie kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym – wzrośnie w takiej sytuacji również wysokość płaconej raty.

Zatem każda decyzja dotycząca stóp procentowych podejmowana przez RPP ma kolosalny wpływ na kredytobiorców spłacających kredytów z oprocentowaniem zmiennym lub decydujących się na takie kredyty.

W przypadku kredytów ze stałą stopą procentową, to decyzje Rady nie wpływają w żaden sposób na wysokość przyszłej raty. Jest on niezmienna (zakładając, że zostały wybrane raty stałe) przez cały okres kredytowania.

Wybór kredytu ze stałą czy zmienną stopą oprocentowania? Nie ma złotego środka i jest to temat dość skomplikowany, a dodatkowo należy prognozować jak może zmienić się wysokość stóp procentowych podczas trwania umowy kredytowej.


Przeczytaj również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.