wtorek, 2 sierpnia 2022

W którym banku najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Spłacanie wielu różnych zobowiązań kredytowych jest bardzo powszechne. Kredyty ratalne, pożyczki gotówkowe czy karty kredytowe i limit w kontach – bardzo chętnie z nich korzystamy. Gorzej, kiedy nagromadzone raty kredytowe powodują kłopoty finansowe.

w którym banku najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny

Żaden kredyt gotówkowy nie jest ratunkiem w sytuacji, kiedy brakuje nam pieniędzy na niespodziewane wydatki lub dziurę w domowym budżecie. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak skutek jest zawsze ten sam: utrata płynności finansowej.

Pokrycie nagłych i niespodziewanych wydatków, może zawsze doprowadzić do dużych kłopotów finansowych. Wówczas będzie niezbędne, albo zmniejszenie wydatków lub szukanie dodatkowego dochodu. Najgorszą sytuacją jest szukanie „pomocy” w firmach pożyczkowych i zaciąganie pożyczek niebankowych.

Jeżeli spłacasz tylko jedną pożyczkę bankową (niebankową również) i pojawią się okresowe trudności w uregulowaniu raty, to jak najszybciej skontaktuj się wierzycielem, aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Może się również zdarzyć, tak jak się dziej obecnie, że sytuacja domowego budżetu pogarsza się ze względu na rosnące koszty utrzymania i rosnące raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. W takiej sytuacji znalazło się wielu kredytobiorców. Jeżeli dodamy do tego jeszcze regulowanie wielu różnych kredytów, to ich spłata może być problematyczna.

W takim momencie najczęściej sięga się po rozwiązanie, jaki jest konsolidacja kredytów, korzystając z kredytu konsolidacyjnego.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny nie jest czymś nowym, wymyślonym w ostatnim czasie. To produkt kredytowy oferowany w bankach od wielu lat, po który sięga się w szczególnych przypadkach.

Jest to kredyt celowy i podobnie jak np. kredyt hipoteczny, może być przeznaczony na tylko na określony cel. W przypadku kredytu konsolidacyjnego jest to wcześniejsza spłata wybranych zobowiązania kredytowych w różnych bankach.

Sama konsolidacja kredytowa polega skonsolidowaniu – potoczne mówi się o połączeniu - kilku zobowiązań w jeden i większy kredyt. W ten sposób wszystkie raty, które pozostają do spłaty z wielu kredytów są spłacane, a kredyty zamykane. Liczba aktualnych zobowiązań zostaje zredukowana do niezbędnego minimum, a niekiedy ich liczba będzie zmniejszona do jednego.

Kredyty, które można spłacić wcześniej, to nie tylko kredyty gotówkowe, ale często również i niespłacane limity w kontach ROR, a które są wysoko oprocentowane, jak i zadłużenia w kartach kredytowych. Te dwa ostatnie przypadki są w znacznej mierze dostępne w przypadku pożyczek konsolidacyjnych (bankowych).

Co daje konsolidacja kredytów poza samym zmniejszeniem liczby zobowiązań? Nowa rata kredytowa może być znacząco niższa od łącznej sumy rat konsolidowanych kredytów. Wynika to przede wszystkim z wydłużenia okresu kredytowania.

Kredyty konsolidacyjne mają korzystniejsze oprocentowanie niż kredyty gotówkowe, często w promocji są oferowane bez prowizji, co ma szczególne znaczenie, jeżeli „przenosimy” do innego banku jeden kredyt i wnioskujemy o dodatkową gotówkę.

Każdy kredyt ma takie same wady

Konsolidacja kredytowa i obniżenie raty to możliwość zmniejszenia domowych wydatków, ale należy wziąć pod uwagę, że z kredytem konsolidacyjnym, podobnie jak z każdym innym kredytem, związany jest koszt kredytowy. Na pewno będą to odsetki, ale może być również prowizja kredytowa oraz ubezpieczenie. Całość tych kosztów stanowi o cenie kredytu.

Wydłużenie okresu kredytowania powoduje, że owszem, zapłacimy mniejszą ratę, ale jednocześnie więcej odsetek. Decydują się na rozwiązanie, jakim jest kredyt konsolidacyjny, ze względu na niższą ratę, należy jednak pamiętać, że właśnie ze względu na koszty odsetkowe, wielkość naszego zadłużenia będzie większa niż przed konsolidacją.

Pomimo tych wad, konsolidacja należy wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów obsługi zadłużenia (miesięczna rata). Dodatkowo warto również podjąć również inne działania mające na celu uzdrowienie domowych finansów i nie zadłużać się dodatkowo w czasie spłaty kredytu konsolidacyjnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.