wtorek, 5 kwietnia 2022

Jaki kredyt konsolidacyjny?

Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać, aby skonsolidować wybrane zobowiązania kredytowe w bankach?

Oczywiście, ze najlepiej, aby był to jak najtańszy kredyt, dlatego tak ważne jest porównanie kredytów konsolidacyjnych z uwzględnieniem kosztów całkowitych.

Decydujemy się na kredyt konsolidacyjny należy zwrócić w szczególności uwagę na:

 
  • koszt zaciągniętego zobowiązania,
  • wysokość całkowitej kwoty do spłaty,
  • ewentualne zabezpieczenie kredytu, np. ubezpieczenie, czy w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych – zabezpieczenie hipoteczne.

Wyróżnić można dwa rodzaje konsolidacji kredytów

  • konsolidacja gotówkowa, czyli kredyt konsolidacyjny gotówkowy – oprocentowanie zbliżone jest do standardowych kredytów gotówkowych (ale z reguły nieco niższe), z okresem spłaty do 10 lat.
  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny – pod zastaw hipoteki na wybranej nieruchomości – oprocentowanie jest niższe niż kredytów gotówkowych (nieco wyższe od kredytów hipotecznych), z okresem kredytowania przekraczającym 10 lat.

Niezależnie od wyboru kredytu konsolidacyjnego niezbędne będzie posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz pozytywnej historii kredytowej w BIK. Jeżeli mamy opóźnienia w płatności rat, to z dużym prawdopodobieństwem wniosek zostanie odrzucony. Podobnie jak nasze nazwisko znajduje się w bazach dłużników – wówczas kredytu konsolidacyjnego (i każdego innego) nie otrzymamy.

Czy można spłacić pożyczki niebankowe korzystając z konsolidacji kredytów?

Bardzo rzadko. Najczęściej są konsolidowane produkty bankowe, rzadziej produkty kredytowe spłacane w SKOK-ach. Jedną z możliwości spłaty chwilówek czy pożyczek ratalnych zaciągniętych w firmach pożyczkowych, jest wykorzystanie do tego celu dodatkowej gotówki (konsolidowana pożyczka gotówkowa) przyznanej w ramach konsolidacji lub skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej gotówkowej.

Po co konsolidować kredyty i korzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Najczęściej konsoliduje się kredyty z jednego powodu: aby połączyć wybrane zobowiązania w jeden kredyt i wydłużając czas spłaty, obniżyć wysokość raty. Taka decyzja, przy sanacji domowych finansów, pozwoli uniknąć niewypłacalności i poprawi sytuację finansową domowego budżetu.

Pamiętać jednak należy o tym, że jest to nowy kredyt, a więc należy liczyć się z kosztami kredytowymi, ale im mniejsze będzie rata, to tym dłuższy musi być czas spłaty kredytu. Konsekwencją jest większy koszt odsetkowy i całkowity koszt kredytu. Po przeprowadzonej konsolidacji wysokość zadłużenia przekracza jego wysokość przed konsolidacją.

Kredyt Konsolidacyjny = Pożyczony Kapitał (wysokość konsolidacji) + Koszty Kredytowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.