poniedziałek, 7 maja 2018

Kredyt konsolidacyjny. Co to jest konsolidacja zadłużenia?

Konsolidacja kredytów, to połączenie wszystkich kredytów i pożyczek w jeden kredyt. Bank po prostu spłaca nasze zobowiązania w innych bankach nowym kredytem. Ten nowy kredyt to właśnie kredyt konsolidacyjny.

Wiele osób sądzi, że kredyt konsolidacyjny zmniejsza nasze zadłużenie, ponieważ płacimy mniejszą ratę. Jest to nieprawda.

Po pierwsze. Poprzez wydłużenie okresu kredytowania obniżamy tylko wysokość raty kredytowej. Jest ona mniejsza niż suma rat, które płaciliśmy do tej pory. Miesięczna rata będą zatem zdecydowanie niższa i powinniśmy dać sobie radę z jej regulowaniem.

Po drugie. Taki kredyt również kosztuje. Wlicza się do niego bowiem również odsetki, prowizję, opłaty. Przy czym należy zaznaczyć, że odsetek od kapitału zapłacimy więcej niż bez konsolidacji, ponieważ wydłużony został okres spłaty.

Konsolidacji podlegają pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyt samochodowy, kredyt mieszkaniowy (kredyt konsolidacyjny hipoteczny), kredyt na karcie kredytowej i w rachunku bankowym (ROR).

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

To kredyt konsolidacyjny, który jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości. Nie jest on aż tak tani jak kredyt hipoteczny, oprocentowanie i opłaty są już większe, ale jest z pewnością tańszy niż kredyt konsolidacyjny gotówkowy.

Dlaczego tak jest, jeżeli zabezpieczeniem jest mieszkanie lub dom? Kredyt konsolidacyjny jest to pomoc finansowa w przypadku trudności w regulowaniu zobowiązań bankowych. Bank zdaje sobie z tego sprawę, wie, że podejmuje większe ryzyko udzielając takiego kredytu, dlatego musi je wliczyć w cenę kredytu.

Wysokość kredytu konsolidacyjnego hipotecznego zależy od wyceny nieruchomości i nie przekracza z reguły 2/3 jej wartości.

Żaden bank nie udzieli kredytu konsolidacyjnego osobie, które JUŻ zaprzestała płacić raty kredytowe. Dlatego nie ma co czekać na najgorszy scenariusz, tylko temu przeciwdziałać.

Nie korzystaj z pożyczek pozabankowych typu "pożyczki pozabankowe konsolidacyjne", "kredyt z komornikiem". Są one bardzo drogie, a umowy są tak skonstruowane, że w przypadku niemożności ich uregulowania możemy się liczyć z tym, że utracimy przedmiot zastawu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.